Przedawnienie komornicze

Kiedy przedawnia się dług u komornika? Jak długo komornik może ściągać długi? To pytania, które bardzo często zadają sobie osoby z zadłużeniem. Dług to problem, który może ciążyć przez wiele lat, a dochodzenie swoich roszczeń przez wierzycieli nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak wiedzieć, jakie prawa przysługują dłużnikowi i jakie terminy musi przestrzegać komornik.

Przede wszystkim należy podkreślić, że długi u komornika przedawniają się zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks cywilny. W zgodzie z nią, przedawnienie roszczeń dotyczących świadczeń pieniężnych wynosi 10 lat. Oznacza to, że po upływie tego czasu dłużnik nie jest już zobowiązany do ich spłaty, a wierzyciel traci prawo do ich dochodzenia.
Warto jednakże wiedzieć, że przedawnienie nie oznacza samoczynnie umorzenia długu. Dłużnik wciąż jest winien kwotę zadłużenia, ale nie może już zostać zmuszony przez wierzyciela do jej spłaty. Komornik nie ma też prawa do egzekucji długu po upływie terminu przedawnienia.
Jednakże, trzeba pamiętać, że przedawnienie długu może zostać przerwane w pewnych przypadkach. Przerwanie przedawnienia oznacza, że termin przedawnienia zostaje wydłużony o kolejne 10 lat. Przerwanie następuje w sytuacji podjęcia przez wierzyciela czynności zmierzających do dochodzenia swojego roszczenia. Mogą to być przykładowo. pisma przypominające o zadłużeniu, wezwania do zapłaty, wnioski o zabezpieczenie roszczenia czy także wnioski o wszczęcie egzekucji.
Jeśli dłużnik nie ma środków na spłatę zadłużenia, wierzyciel może skierować sprawę do komornika. Wówczas komornik para się egzekucją długu. W zgodzie z przepisami, komornik ma prawo do ściągania długu przez okres 6 lat od daty wydania przez sąd tytułu wykonawczego, którym najczęściej jest ustalenie o umorzeniu lub nakaz zapłaty.
Po upływie 6 lat komornik ma prawo do przedłużenia terminu egzekucji o kolejne 3 lata, niemniej jednak musi w tym celu złożyć odpowiedni wniosek do sądu. W sytuacji gdy przez ten czas nie uda mu się ściągnąć długu, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, a dłużnik zostanie zwolniony z długu.

Więcej informacji na stronie: jak długo komornik może ściągać długi.